ब्रह्माण्डको गुरुत्वाकर्षण छालहरू

भौतिक विज्ञानमा, गुरुत्वाकर्षण छालहरूले स्पेस-टाइमको घुमाउरो लहरलाई संकेत गर्छ, जसले तरंगको रूपमा बाहिर विकिरण स्रोतबाट बाहिर फैलन्छ, जसले गुरुत्वाकर्षण विकिरणको रूपमा ऊर्जा प्रसारण गर्दछ। १ 16 १ In मा, आइन्स्टाइनले सामान्य सापेक्षताको आधारमा गुरुत्वाकर्षण तरंगहरूको अस्तित्वको भविष्यवाणी गर्‍यो। गुरुत्वाकर्षण छालहरूको अस्तित्व सामान्य सापेक्षतामा लोरेन्ट्सको आक्रमणको परिणाम हो किनभने यसले अन्तरक्रियाको सीमित प्रसार गतिको अवधारणा प्रस्तुत गर्दछ। यसको विपरित, गुरुत्वाकर्षण तरंगहरू गुरुत्वाकर्षणको न्यूटनको शास्त्रीय सिद्धान्तमा अवस्थित हुन सक्दैन किनकि न्यूटनको शास्त्रीय सिद्धान्तले मानेको कुराकानी असीमित गतिमा फैलिन्छ भन्ने ठान्छ।

आइन्स्टाइनको सापेक्षताको सामान्य सिद्धान्तमा, गुरुत्वाकर्षण अन्तरिक्ष-समय झुकावको प्रभावको रूपमा लिइन्छ। यो झुकाव द्रव्यमानको उपस्थितिको कारणले भएको हो। सामान्यतया, ठूलो मात्रामा दिइएको खण्डमा निहित, भोल्युम सीमामा स्पेस-समय वक्रता अधिक। जब एउटा वस्तु वस्तु स्थान र समयमा सर्दछ, वक्रतामा परिवर्तनले यी वस्तुहरूको स्थिति परिवर्तन प्रतिबिम्बित गर्दछ। केही अवस्थाहरूमा, एक द्रुत वस्तुले यस वक्रतालाई परिवर्तन गर्न सक्दछ र प्रकाशको गतिमा छालहरूको रूपमा बाहिरबाट यात्रा गर्न सक्दछ। यो प्रसार घटनालाई गुरुत्वाकर्षण तरंग पनि भनिन्छ, जसलाई यो पनि बुझ्न सकिन्छ: ठूलो-सामूहिक आकाशीय पिण्डले उत्पादित गुरुत्वाकर्षण शक्तिले एउटा निश्चित दायरामा भन्दा सानोको द्रव्यमान भएको आकाशीय पिडीलाई असर गर्छ, जसले गर्दा उनीहरूलाई नकारात्मक गति उत्पन्न हुन्छ, र तिनीहरूका चालचलनबाट बनी वक्रता। ठूलो बन्ने र ऊर्जा छोड्ने को घटना। केप्लरको कानूनको अनुसार कुनै वस्तुको आवागमनको वेग यसको प्रक्षेपको द्वारा बनेको घुमावको विपरित समानुपातिक हुन्छ।

त्यसोभए हाम्रो ब्रह्माण्डमा, पत्ता लगाउन सकिने गुरुत्वाकर्षण छालहरू उत्पादन गर्न कस्तो प्रकारको आकाशीय शरीर हल्लाउन सक्छ? निम्न सामान्यतया मानिन्छ:
(१) इन-सर्पिल वा संयुक्त घन तारा बाइनरी प्रणाली। जस्तै न्यूट्रॉन तारा वा ब्ल्याक होल बाइनरी प्रणाली।
(२) घन वस्तुहरू जुन छिटो घुमाइन्छ। यस प्रकारको आकाशीय शरीरले आवर्त गुरुत्वाकर्षण तरंग विकिरणको माध्यमबाट कोणीय गति गुमाउँछ, र यसको संकेत शक्ति असिमेट्रीको डिग्री बढ्दै जान्छ। सम्भावित उम्मेदवारहरूले असममित न्युट्रन ताराहरू र त्यस्तै समावेश गर्दछ।
()) अनियमित गुरुत्वाकर्षण तरंग पृष्ठभूमि। ब्रह्माण्डको पृष्ठभूमि विकिरणसँग मिल्दोजुल्दो छ जुन हामीलाई सामान्य रूपमा चिनिन्छ, यस प्रकारको पृष्ठभूमि गुरुत्वाकर्षण तरंग, जसलाई सामान्यतया मूल गुरुत्वाकर्षण तरंग पनि भनिन्छ, प्रारम्भिक ब्रह्माण्ड स्काईरोकेटिketingको एउटा अंश हो।
()) सुपरनोभा वा गामा-रे फट। गुरुत्वाकर्षण तरंगहरु पनि असममित गतिशीलता द्वारा उत्पन्न गर्न सकिन्छ जब एक तारा विस्फोट हुन्छ। यी वस्तुहरूबाट गुरुत्वाकर्षण तरंगहरूको प्रत्यक्ष पहिचानले यी वस्तुहरूको बारेमा सब भन्दा प्रत्यक्ष र आन्तरिक जानकारी प्रदान गर्दछ।
()) केही आकाशगंगाहरूको बीचमा, त्यहाँ दुई कालो प्वालहरू हुनेछन्। LIGO द्वारा पत्ता लगाइएको डबल-स्थिर स्टार्स ब्ल्याक होलहरूसँग मिल्दोजुल्दो, यी दुई डबल ब्ल्याक होलहरूले पनि मध्य गुरुत्वाकर्षण तरंगहरू उत्पन्न गर्दछन् जब तिनीहरू कक्षामा जान्छन् र अन्ततः मर्ज हुन्छन्।

विभिन्न गुरुत्वाकर्षण वेभ डिटेक्टरहरू निर्माणाधीन वा सञ्चालनमा रहेका छन्।उदाहरणका लागि, उन्नत LIGO सेप्टेम्बर २०१ since देखि काम भइरहेको छ। गुरुत्वाकर्षण तरंग पत्ता लगाउने सम्भावित स्रोतहरूले बाक्लो बाइनरी तारा प्रणाली (सेतो बौने, न्युट्रन ताराहरू, र कालो प्वाल) समावेश गर्दछ। ११ फेब्रुअरी, २०१ 2016 मा, LIGO वैज्ञानिक सहकारी संस्था र कन्या सहयोग टोलीले घोषणा गर्‍यो कि उनीहरूले उन्नत LIGO डिटेक्टरहरू प्रयोग गरे र पहिलो पटक दोहरो ब्ल्याक होलहरूको मर्जरबाट गुरुत्वाकर्षण तरंग संकेतहरू पत्ता लगाए। जून १ 16, २०१ 2016 को बिहान सबेरै, LIGO सहयोग टोलीले घोषणा गर्‍यो कि डिसेम्बर २,, २०१ 2015 मा, अमेरिकाको हानफोर्ड र लिभिन्स्टन, लुइसियानामा रहेका दुई गुरुत्वाकर्षण वेभ डिटेक्टरहरूले एकै साथ गुरुत्वाकर्षण तरंग संकेत पत्ता लगाए; सेप्टेम्बर १ 14, २०१ on मा एलआईजीओले पहिलो गुरुत्वाकर्षण तरंग संकेत पत्ता लगाएपछि यो दोस्रो गुरुत्वाकर्षण तरंग संकेत हो। अक्टुबर १,, २०१ 2017 मा, विश्वभरका धेरै देशका वैज्ञानिकहरूले एकै साथ एक प्रेस सम्मेलन गरे कि यो घोषणा गर्न कि पहिलो पटक, मानिसहरूले सिधा डबल न्युट्रॉन ताराको मर्जरबाट गुरुत्वाकर्षण तरंगहरू पत्ता लगाए र एकैचोटि यस शानदार ब्रह्माण्ड घटनाले उत्सर्जित इलेक्ट्रोमैग्नेटिक संकेतहरू पनि “हेर्नुहोस्”।

https://ne.m.sayfamous.com/