जिब्रो र मान्छेको भविष्य

डेरिक फिन्सको भनाइ छ निको पर्ने जिब्रो जीवनको रुख हो तर छली जिब्रो घात गर्ने वृक्ष हो । तर छली जिब्रोले आत्मलाई अघात चोट पुर्याउँछ यो भनाइले के प्रस्ट पार्छ भने हामीहरु विनास गर्न सक्छौ ।

-नकुल चौलागाई, काभ्रे

भनिन्छ “मृत्युु, जीवनको बल र शक्ति जिब्रोमा हुन्छ । हामीलाई कमै मात्रामा थाहा छ कि दुई इन्चको जिब्रोले छ फिटको मानिसलाई कसरी ढाल्न सक्छ ? सुन्दा पनि जिज्ञासा लाग्न सक्छ । मान्छेको शरीर हेर्यो भने छ फिट हुन सक्छ । मानव शरीरको जिब्रो नाप्नुहोस् लगभग २ इन्च हुन्छ । एकजना लेखकको भनाइ छ “जीवन मृत्युको सामथ्र्य जिब्रोमा छ ।” यसकारण जिब्रोले असल बोल्ने ज्ञान हामीले हासिल गर्नुपर्छ ।

मानिस एक असल खराब छुट्याउन सक्ने महान व्यक्ति हो । उ समाजमा मेलमिलाप गरेर बस्न चाहन्छ तर पनि आफ्नो जिब्रोलाई नियन्त्रण र बहसमा राख्न सक्दैन । यसकारण आफ्नो जीवन ज्यान नै जोखिममा पुग्न बाध्य हुन्छ । किन भने मुख र जिब्रोबाट मान्छेले अपवाद असभ्य कुराहरू निकाल्दछ । मानिसमा बेमेल सिर्जना हुन्छ । हाम्रो देशमा राजनीति स्थिर नहुनु, झैझगडा हुनु कति दुःखको कुरा हो ? त्यस्तै आज मान्छेले बुझेर पनि नबुझेको जस्तो गरिरहेका छन् । मान्छेको आँखामा कालो पर्दाले ढाकिरहेको छ । आँखाहरु बन्द भएका छन् । के गर्नु तपाईं र हाम्रो प्राण नै सम्पुर्ण व्यक्तित्व हो । जिब्रो यस्तो महत्वपूर्ण हो जहाँ आफै कमजोरी देखापर्छ । बेमेलले प्रवेश पाउँछ ।
यदि हामी आफ्नो प्राणको रक्षा गर्न चाहन्छौँ भने हामीले आफ्नो ओठ र जिब्रोको रक्षा गर्नुपर्दछ । तर तपाई जथाभावी बोल्नुहुन्छ भने हामी सर्वनास हुनेछौं । अनि यहाँ विकल्प एकदमै प्रस्ट छ, यदि हाम्रो जिब्रोलाई नियन्त्रण गर्नुहुन्छ भने हामी लामो समयसम्म सुरक्षित हुनेछौं तर तपाई अनि मेरो जिब्रो अनियत्रित भएमा हामी आफ्नो बोलिको मालिक हुन सक्ने छैनौं । त्यसपछि बिनास हुनेछ । यदि हामीले आफ्नो मुख र जिब्रोलाई समाल्न सक्यौं भने हामी सुरक्षाको भागेदारी हुनेछौं तर तपाई अनि म यति गर्न असफल भएमा विकल्प पनि दुर्भाग्यपूर्ण सावित हुन पुग्छ । दुर्भाग्यपूर्ण निकै सामर्थी शब्द हो र यदि हामीहरुको छली जिब्रोलाई नियन्त्रणमा राख्न सकिएन भने हाम्रो ओठ र जिब्रोलाई सम्हाल्न नसक्नुले अन्त्यमा दुर्भाग्य वा विनासको बाटो ल्याउँछ । डेरिक फिन्सको भनाइ छ निको पर्ने जिब्रो जीवनको रुख हो तर छली जिब्रो घात गर्ने वृक्ष हो । तर छली जिब्रोले आत्मलाई अघात चोट पुर्याउँछ यो भनाइले के प्रस्ट पार्छ भने हामीहरु विनास गर्न सक्छौ ।

मानिसको जिब्रो पापले भरिएको हुन्छ । जिब्रो नै यस्तो ठाउँ हो जहाँ हरेक जीवनमा पापले प्रवेश पाउँछ । यहाँ केही यस्ता क्षेत्रहरु छन् जहाँ कुनै छली जिब्रोले कोही कसैलाई आघात पुर्याउँदैन । तर छली जिब्रो चाहिँ यस्तो चिज हो जसद्वारा पापरहित जिब्रोले हामीलाई चोट पुर्याउँछ र यसकारण हाम्रोे जिब्रोलाई नियन्त्रणमा राख्न आवश्यक पर्छ । नियन्त्रणमा राख्नु पर्ने जिब्रो जीवनको वृक्ष हो । यहाँ जिब्रोको सही प्रयोग र जीवन वीच नङ र मासुको मित्रता छ । यसको विकल्प छली जिब्रोले हाम्रो आत्मालाई अघात पुर्याउँछ । छली जिब्रोको अर्थ नराम्रो बोली अरुलाई चोट पुर्याउनु हो । यदि हाम्रो जिब्रोको दुरुपयोग हाम्रो आत्मामा भ्वाङ पर्नु वा छुरी प्रहार गर्नु हो । यसकारण जीवन र मृत्युको शक्ति जिब्रोमा हुन्छ । यसैले हाम्रो जिब्रोलाई प्रेम गर्नेहरुले असल प्रकारको फल खान आवश्यक छ । कुरा स्पस्ट छ यो जीवन हो वा मृत्यु ? यी दुबै चिज जिब्रोको सामथ्र्यमा छ ।

यदि हामी जिब्रोलाई सहि तरिकाले चलाउँछौ भने जीवनको असल खम्बा हुनेछ तर हामीले जिब्रोलाई ठिकसंग नचलाएमा यसको परिणाम मृत्यु हुनेछ । अब हामी जुन तरिकाले जिब्रो लाई चलाउँछौ यसै अनुसारको फल हामीले प्राप्त गर्न सक्छौं । हाम्रो जिब्रो नम्र भलो तथा स्वस्थ छ भने हाम्रो जीवन वच्न सक्छ र हामीले खाने फल पनि असल प्रकारको हुन्छ तर हाम्रो जिब्रो छुरा झैं चलाएमा खराब कुराले बास पाउने छ र झैंझगडा बेमेल सिर्जना हुनेछ । जसको कारणले मानिसमा तँछाड मछाड गरेमा खुकुरी हानाहान हुन्छ । मान्छेको ज्यान जान सक्छ । यसका कारण आफ्नो जिब्रोलाई नियन्त्रणमा नराख्नाले दुई इन्चको जिब्रोले ६ फिटको मान्छेलाई ढाल्न सक्छ । यसकारण जिब्रो मानव शरीरको यौटा निर्णायक अङ्ग हो । जीवनको मृत्यु जिब्रोको शक्तिमा छ । यसकारण हामी सबै जनाले आफ्नो जिब्रोलाई लगम लगाउने कोसिस गरौं । अपशब्द नबोलौं ।